Aklınıza takılan sorular için buradayız bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçin!
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesajınızı yazın

Gözü yüksekte olanlara...

Uçakta drone taşımak ?

İçerik Dökümantasyonu

Ülkemizde her geçen gün popüleritesi artan Drone kullanımı ile birlikte kullanıcıların merak ettiği “Uçakta Drone Taşınması” ile ilgili detayları bu yazımızda inceleyebileceksiniz. Öncelikle yaşadığımız tecrübeler sonrasında uçuş öncesinde genellikle havayolu personellerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 4 Ağustos 2016 tarihli genelge ile ilgili bilgileri olmadığını görüyoruz. Check-in noktasına gittiğinizde ve bir İHA/DRONE ile seyahati gerçekleştireceğinizi belirttiğinizde ilk cevap genellikle cihazımızın uçağa kabul edilmeyeceği yönünde oluyor.

Seyahat esnasında cihazınızı ister bagaj isterseniz de kabin içerisinde taşıyabilirsiniz. Pilleri ise SHGM Tarafından yayınlanan UOD-2016/7 numaralı genelgeye uyarak aşağıdaki detaylara uygun hale getirdiğinizde sadece kabin içerisinde taşınacak şekilde seyahatinizde yanınızda bulundurabilirsiniz.

  • UOD-2016/7 no’lu talimatnameyi , ehliyetinizi , cihazınızın plakasını mutlaka yanınızda bulundurunuz. Talimatname için tıklayın.
  • Taşıyacağınız pillerin kısa devre durumuna maruz kalmaması için koruyucu ve yanmaz kaplarda saklanmalarına dikkat etmelisiniz.
  • Taşıyacağınız Lipo pillerin 100Wh limitini aşmaması gerekmektedir. Limiti aşan piller seyahatte taşınamayacaktır.
  • Pillerinizi uçuş esnasında , uçuşa kabul edildikten sonra ve uçuş tamamen sona erene kadar koruma kaplarından çıkartmamanız gerekmektedir.

Bu detaylara dikkat ettikten sonra havayolu personeline UOD-2016/7 mevzuat ile dikkat edilmesi gereken detayları ve mevzuattaki kurallara uyarak cihazınızın kabul edilmesini isteyebilirsiniz. Genellikle yukarıda da belirttiğimiz gibi havayolu personeli mevzuat ve genelge konusunda bilgi sahibi olmadığı için üstlerine bilgi verecektir. Bu tür durumlara karşı hazırlıklı olmak ve uçuşunuzu kaçırmamak için yaklaşık olarak 1 saat önceden havaalanına gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Tüm kurallara uymanıza ve gerekli belgelerinizi de yanınızda bulundurmanıza rağmen havayolu personelinin cihazınızı ve bataryaları uçuşa kabul etmeyeceğini söylemesi gibi durumlarda havayolu personelinden cihaz ve bataryaların uçuşa kabul edilmediğine dair bir tutanak isteyiniz. Size yazacakları tutanak sayesinde uçuş ile ilgili tüm masraflarınızı talep edebileceğinizi unutmayın.

Bizimle iletişim kurun


Hesabınızı oluşturun