Aklınıza takılan sorular için buradayız bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçin!
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesajınızı yazın

Gözü yüksekte olanlara...

Drone ehliyeti nasıl alınır ?

İçerik Dökümantasyonu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 02.2016 tarihinde yayınlanan SHT-İHA talimatnamesine göre, uçuş izni oluşturabilmek için bir pilot sertifikasına ihtiyacınız var. Talimatnameye göre izinsiz uçuş gerçekleştiremezsiniz.  SHT-İHA talimatı için tıklayınız

Bu sayfada İHA Ehliyeti ve eğitimlerine dair merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Ayrıca yaklaşan eğitimleri görmek veya bulunduğunuz şehirde bir eğitim talebi oluşturmak istiyorsanız yukarıda bulunan “İha Eğitimleri” butonuna tıklayabilirsiniz.

Eğitimlerimiz minimum yaş kriterini karşılayan Hobi ve Profesyonel tüm kullanıcılara açıktır.

Bu yazımızda İHA0 ve İHA1 sınıfı belgeler için merak ettiğiniz soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Diğer sorularınız için sayfanın altındaki yorum bölümünü kullanarak sorularınızı bize iletebilirsiniz.

S:Hangi Belge Türü Bana Uygun? C: Alabileceğiniz 2 tür ehliyet bulunmaktadır. Bu ehliyet türünü kullanmış olduğunuz cihazın ağırlığına göre seçebilirsiniz. Örneğin; 4 Kg altında olan tüm cihazlar için İHA 0 ehliyetine , 4-25 Kg ağırlığında olan cihazlar için ise İHA 1 tip ehliyet alabilirsiniz.

S:Alacağım Belgenin Geçerlilik Süresi Nedir? C:Katılım gösterdiğiniz kurslar sonrası alacağınız belgeniz ömür boyu geçerlidir.

S:Neden Bizi Tercih Etmelisiniz ? C:Skyview Havacılık ekibi olarak SHGM müfredatına uygun eğitimler haricinde müfredattaki konulara uygun isim yapmış konuklar , Yerli İha Şirketleri ve en önemlisi geniş eğitmen kadromuzla birlikte eğitim sonrasında İHA sınıfında iş bulmak isteyen kursiyerlerimize geniş çevremiz sayesinde çözümler üretiyoruz. Ayrıca İha saha eğitimleri , Haritacılık , Bakım ve Onarım ile cihaz satışları konusunda da destek alabileceğinizi söylemeliyiz. Katılım gösterdiğiniz eğitim sonrasında Android ve İos uygulamalarımızdan 7 gün 24 saat eğitmenlerimize her türlü sorularınızı iletebileceğinizi de belirtmek isteriz. Unutmayın, kalite tesadüf değildir.

S:Ödemeyi Nasıl Yapacağım? C: Ödemelerinizi kurs günü yapabileceğiniz gibi web sitemiz üzerinden kredi kartına taksit seçenekleriyle de gerçekleştirebilirsiniz.

S:Sportif/Amatör Lisansım Var? C:Alabileceğiniz tek sertifika Ticari sertifikadır. Ticari sertifikalar sadece SHGM Yetkili Eğitim Kuruluşları listesinde yer alan yetki almış eğitim kuruluşları verebilmektedir.

S:İHA0 VE İHA1 Belgesi İçin Yaş Sınırı Nedir? C:Gerçekleştireceğimiz kurslara katılabilmeniz için yaş sınırları bulunmaktadır. İHA0 belgesi için kişiler en az 12 , İHA1 belgesi için ise en az 15 yaşında olmanız gerekmektedir.

S:Kendi Şehrimde Eğitim İçin Talep Açılır mı? C:Eğitimlerimiz için belirlenen kontenjan sınırının doldurulması gerekmektedir. skyview.com.tr/egitim linkine tıklayarak oluşturulan eğitim taleplerini inceleyebilir veya şehriniz için planlanan bir eğitim bulunmuyorsa talep oluşturabilirsiniz.

S:Ders Konuları Hakkında Bilgi Alabilir miyim? C:Ders konuları 22 Şubat 2016 tarihinde yayınlanan SHGM İHA talimatnamesinde “İha Pilot Adaylarına Yönelik Eğitimler” başlığıyla belirtilen listedeki konulardan oluşmaktadır. İHA0 ve İHA1 sınıfı için eğitimlerde yer alan ders konuları listesine ulaşmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

S:Hangi Cihazlar Hangi Ehliyeti Kapsıyor? C:Yukarıda da belirttiğimiz gibi İHA0 sınıfı 0-4 KG ağırlık , İHA1 sınıfı ise 4-25 KG ağırlıktaki cihazlarda kullanılabilmektedir. Aşağıda cihaz ağırlıkları ve o cihazın ağırlığına göre ihtiyacınız olacak ehliyet türünü inceleyebilirsiniz. Kullanmayı düşündüğünüz veya kullandığınız cihaz İHA0 sınıfında ancak ilerleyen süreçte İHA1 sınıfına geçmeyi planlıyorsanız sadece aradaki fark ile sınıfınızı yükseltebilir veya direkt olarak İHA1 sınıfı ehliyet için katılım sağlayabilirsiniz.

S:Cihazlar Ve Ağırlıklarına Göre Ehliyet Sınıfları

DJI Mavic Pro: Dji tarafından geliştirilen bu kompakt model 743 gram ağırlığındadır ve İHA0 sınıfı ehliyet ile bu cihazı kullanabilirsiniz.

DJI Phantom Serisi: Mavic serisi ile birlikte DJI markasının çok tercih edilen serilerinden biri olan Phantom serisi “3” modellerinde 1216-1280 gram ağırlık sınıfıyla , “4” modellerinde ise 1380-1388 gram ağırlığı seviyesindedir. Kullanıcılar phantom serisi için İHA0 sınıfını tercih edebilir.

DJI Inspire: Ağırlık olarak her ne kadar değişen gimballer ile birlikte 3693-3901 gram seviyelerinde olsa da 4000 gramlık kalkış ağırlığı nedeniyle kullanıcılar İHA1 sınıfını tercih etmelidir.

DJI Matrice Serisi: Ağırlık olarak DJI Matrice serileri taşıdığı faydalı yüke göre 4000 gram üzerinde yer almaktadır

S:İzinsiz Uçuş Yapmanın Yaptırımları Nedir? C:İzinsiz ve talimatnameye uygun olmayan uçuş yapılması ve yetkililer tarafından tespit edilmesi halinde SHGM Talimatnamesi 26. Madde baz alınarak şahıs ile ilgili işletmeye 2920 sayılı kanunun 5. kısmında belirtilmekte olan cezalar uygulanmaktadır. Yapılacak tüm uçuşlarda kayıtlı ve tüm yasal yükümlülüklerini getireceğiniz şekilde uçuşları yapmanız tavsiye edilmektedir.

S:Hobi Amaçlı Cihazım İle Ticari Uçuş Yapabilirmiyim? C:Gerçekleştireceğiniz ticari uçuşlarda İHA0 veya İHA1 ticari sertifikasına sahip olmalısınız. Bununla birlikte ticari uçuş icra edilecek cihazlarda kayıt türü “Ticari” olarak değiştirilmelidir.

S:SHGM Sistemine Nasıl Kayıt Olabilirim? C:Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA sistemine buraya tıklayarak kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Katılım göstereceğiniz eğitimler öncesinde bu sisteme kayıt olmanız gerektiğini belirtmeliyiz. SHGM İHA Sistemine kayıt olurken kişilerin doğru bilgiler ile kayıt olunması tavsiye edilmektedir.

S:Size Nasıl Ulaşırım? C: Bizlere 533 595 0 759 (SKY) No’lu çağrı merkezimizden , web sitemizin İletişim sayfasından , ofisimizi ziyaret ederek veya egitim@skyview.com.tr adresine mail atarak ulaşabilirsiniz. Soru ve talepler ile isteklerinizi belirttiğiniz maillere hızlı bir şekilde dönüş yapmaya çalışacağız. Eğer bir eğitim talebi oluşturduysanız ilerleyen tarihlerde şehrinizde bir eğitim planlanırsa talep oluşturduğunuz için sizinle iletişime geçeceğimizi bilmenizi isteriz.

Konu altından diğer sorularınızı iletebilirsiniz.

Bizimle iletişim kurun


Hesabınızı oluşturun